Вахитовская сельская библиотека - филиал № 2

“Сер ачкычым –сердәштә”.

Татарская поэтесса Флера Гизатуллина родилась 6 сентября 1931 года в деревне Асеево Азнакаевского района Татарстана. Поэтесса — член Союза писателей Татарстана с 1980 года, заслуженный работник культуры РТ с 1992 года. Флера Гизатуллина — автор 8 книг и больше 30 поэм. Некоторые стихи, положенные на музыку, стали популярными песнями. Она активно пишет и печатается в газетах и журналах, часто выступает по радио и телевидению. Поэтесса в своих произведениях большое значение уделяет взаимоотношениям между обществом и личностью, определению роли человека-труженика и роли женщины в современном обществе..

В рамках Года родных языков и народного единства в Республике  Татарстан  к  этой знаменательной дате  заведующая Вахитовской сельской  библиотеки  подготовила книжную выставку под названием “Сер ачкычым –сердәштә”. Флера Сабирзяновна в своих стихотворениях описывает красоту родного края, доводит до широкого круга читателей прелесть   лесов, полей, родников, широту и трудолюбие соотечественников.                                             Первые сборники опубликовала в районных и республиканских газетах, коллективных сборниках «Беренче карлыгачлар» («Первые ласточки», 1968 г.), «Юл башы» («Начало пути», 1972 г.). Вышли сборники стихов: «Ручеёк» («Чишмә юлы», 1974), «Огненные мгновения» («Утлы минутлар», 1986), «Эхо сердца» («Сер ачкычым сердә әштә», 1990), “Слёзы грозы» («Яшеннәрнен куз яше», 1995).

Татар шагыйрәсе Флера Гыйззәтуллина 1931 елның 6 сентябрендә Татарстанның Азнакай районы Әсәй авылында туа. Шагыйрә-Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы 1980 елдан, Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре 1992 елдан. Флера Гыйззәтуллина-8 китап һәм 30дан артык поэма авторы. Музыкага багышланган кайбер шигырьләр популяр җырларга әверелде. Ул газета - журналларда актив яза һәм бастыра, радио һәм телевидение буенча еш чыгыш ясый. Шагыйрә үз әсәрләрендә җәмгыять һәм шәхес арасындагы мөнәсәбәтләргә, хәзерге җәмгыятьтә кеше-хезмәт кешесенең ролен һәм хатын-кызның ролен билгеләүгә зур игътибар бирә..

Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы кысаларында Вахит авыл китапханәсе мөдире " Сер ачкычым –сердәштә "дип исемләнгән китап күргәзмәсе оештырды. Флера Сабирҗан кызы үзенең шигырьләрендә туган як матурлыгын сурәтли, киң даирә укучыларга урманнарның, кырларның, чишмәләрнең гүзәллеген, ватандашларыбызның киңлеген һәм хезмәт сөючәнлеген җиткерә. Беренче җыентыкларны район һәм республика газеталарында, «Беренче карлыгачлар» («Первые ласточки», 1968 ел), «Юл башы» («Начие пути», 1972 ел) коллектив җыентыкларында бастырып чыгарды. «Чишмә юлы», 1974), «Огненные мгновения» («Утлы минутлар», 1986), «Эхо сердә» («Сер ачкычым сердәәштә», 1990), «Яшеннәрне күз яше» (1995) шигырьләре җыентыклары дөнья күрде.