Березнякская сельская библиотека - филиал № 7

Куркынычсыз интернет- балаларга

12 нче февраль көнне Березняк авылы Х.В.Ваһапов исемендәге гомуми урта белем бирү мәктәбенең 7-8 нче сыйныф укучылары белән “Куркынычсыз рунет-2021” акциясе буенча “ Куркынычсыз интернет- балаларга” дигән  әңгәмә үткәрелде. Бу  чарада балалар өчен эшләнгән сайтлар турында, алар белән ничек эшләү кагыйдәләрен белергә, үзең турында төрле белешмәләрне язарга ярамаганлыгы аңлатылды. Балалар үзләре дә сайтлар турында, күпме вакыт компьютер каршында  утыруларын сөйләделәр. Моннан инде нәтиҗә дә чыгарып була: балаларны әти-әниләр контрольдә тоталар. Балалар игътибарына  чарага кагылышлы күрсәтмә материаллар да күрсәтелде һәм аларга аңлатма бирелде. Бу чарада  11  бала катнашты.

12 февраля с учащимися 7-8 классов “МБОУ “ООШ  им.Х. В. Вагапова с. Березняк”  была проведена беседа “Безопасный интернет- детям” по акции “ Безопасный рунет-2021”. На мероприятии было разъяснено, что нельзя писать в сайтах, разработанных для детей, знать правила работы с ними, писать о себе разные сведения. Ребята и сами рассказали о сайтах, сколько времени они проводят за компьютером. Отсюда можно сделать вывод, что за детьми следят родители. Вниманию детей были представлены и разъяснены наглядные материалы, касающиеся мероприятия. В мероприятии приняли участие 11 детей.